Instrukcja obsługi ver. 20211225
W dokumencie zebrano informacje dotyczące bezpieczeństwa, montażu i użytkowania urządzenia AURATON Auriga.
Dobowy, przewodowy regulator temperatury
AURATON Auriga to dobowy, przewodowy regulator temperatury przeznaczony do współpracy z gazowym lub elektrycznym urządzeniem grzewczym.
U | Funkcja „FrostGuard” chroniąca przed zamarznięciem pomieszczenia. |
& | Możliwość czasowego obniżenia zaprogramowanej temperatury Przez okres 6 godzin, każdego dnia, o tej samej porze. |
LCD | Podświetlany wyświetlacz LCD Podświetlany wyświetlacz umożliwia nadzór pracy urządzenia nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. |
Opis AURATON Auriga
dobowy, przewodowy regulator temperatury
Na przedniej części obudowy znajdują się podświetlany wyświetlacz LCD oraz cztery przyciski funkcyjne.
- wyświetlacz LCD
- przycisk zatwierdzenia lub wł./wył. regulatora
- przycisk obniżenia temperatury
- przycisk trybu czasowego obniżenia temperatury
- przycisk podwyższenia temperatury
d |
|
Wyświetlacz
- Temperatura
W trybie normalnej pracy AURATON Auriga wyświetla temperaturę pomieszczenia, w którym jest aktualnie zainstalowany. - Wyczerpanie baterii (X)
Wskaźnik widoczny w momencie przekroczenia minimalnego dopuszczalnego poziomu napięcia baterii. Należy jak najszybciej wymienić baterie.
UWAGA: By zachować ustawienia AURATON Auriga, wymiana baterii powinna trwać mniej niż 30 sekund. - Wskaźnik trwania „czasowego obniżenia temperatury”
Informuje, jak długo będzie jeszcze uruchomiony tryb „czasowego obniżenia temperatury”. - Jednostka temperatury (R)
Informuje o wyświetlaniu temperatury w stopniach Celsjusza. - Wskaźnik trybu zaprogramowania „czasowego obniżenia temperatury” (S)
Wskazuje na zaplanowany przez użytkownika tryb „czasowego obniżenia temperatury”. Ukazuje się w momencie gdy tryb nie jest aktualnie realizowany, ale funkcja „czasowego obniżenia temperatury” jest aktywna (więcej informacji w rozdziale „Nastawa trybu czasowego obniżenia temperatury”) - Wskaźnik załączenia AURATON Auriga (a)
Piktogram informujący o stanie pracy urządzenia. Widoczny w momencie włączenia urządzenia sterowanego. - Wskaźnik trybu czasowego obniżenia temperatury (T)
Ukazuje się w trakcie realizacji programu czasowego obniżenia temperatury.
Wybór właściwej lokalizacji dla AURATON Auriga
Na poprawne działanie AURATON Auriga w dużym stopniu wpływa jego lokalizacja. Usytuowanie w miejscu pozbawionym cyrkulacji powietrza lub bezpośrednio nasłonecznionym może spowodować nieprawidłową kontrolę temperatury. AURATON Auriga zainstalowany powinien być na wewnętrznej ścianie budynku (ścianie działowej), w środowisku swobodnej cyrkulacji powietrza. Unikać bliskości urządzeń emitujących ciepło (telewizor, grzejnik, lodówka) lub lokacji narażonych bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Problemy w prawidłowym działaniu może spowodować sąsiedztwo drzwi, narażające AURATON Auriga na ewentualne drgania.
Podłączenie przewodów do AURATON Auriga
By podłączyć przewody należy zdjąć obudowę w sposób pokazany poniżej:
Zaciski przewodów znajdują się na tylnej ściance AURATON Auriga, pod plastikową osłoną.
- osłona
- wkręt
- zaciski przewodów
Jest to typowy jednobiegunowy przekaźnik dwustanowy. W większości przypadków zacisk NC nie jest wykorzystywany.
Po podłączeniu przewodów należy z powrotem zamontować plastikową osłonę.
Instalacja/wymiana baterii
Gniazdo baterii znajduje się wewnątrz regulatora na przedniej części obudowy. By zainstalować baterie należy zdjąć obudowę regulatora w sposób pokazany w rozdziale „Podłączenie przewodów do AURATON Auriga”.
Do zasilania sterowników marki AURATON zalecamy baterie alkaliczne. Nie należy stosować akumulatorków ze względu na zbyt niskie napięcie znamionowe.
1 – gniazdo baterii 2 x AAA 1,5V
Włóż dwie baterie AAA 1,5V do gniazda baterii zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie biegunów baterii.
Po wymianie baterii i złożeniu obudowy zalecamy dwukrotne wciśnięcie przycisku g w celu ustabilizowania pracy przekaźnika.
Mocowanie AURATON Auriga – dobowego, przewodowego regulatora temperatury
By przymocować regulator AURATON Auriga do ściany należy:
- Zdjąć obudowę (w sposób pokazany w rozdziale „Podłaczenie przewodów do AURATON Auriga”).
- W ścianie wywiercić dwa otwory o średnicy 6 mm (rozstaw otworów wyznaczyć przy pomocy tylnej części obudowy regulatora).
- Włożyć kołki rozporowe w wywiercone otwory.
- Przykręcić tylną część obudowy regulatora do ściany przy pomocy wkrętów dołączonych do zestawu.
- Nałożyć obudowę regulatora.
W przypadku ściany drewnianej nie ma potrzeby użycia kołków rozporowych. Wystarczy wywiercić otwory o średnicy 2,7 mm (zamiast 6 mm) i śruby wkręcić bezpośrednio w drewno.
1 – otwór dla wkrętu mocującego.
Nakładanie obudowy: UWAGA
Przy ponownym nakładaniu przedniej części obudowy na tylną należy zwrócić uwagę na piny, które przekazują sterowanie przekaźnikiem.
- Przednia obudowa
- Tylna obudowa
- Piny
- Gniazdo złącza pinowego lub miejsce styku pinów z płytką
Podczas składania obudowy należy zwrócić uwagę aby „piny” połączeniowe nie zostały wygięte i trafiły na swoje miejsce na płytce przekaźnika. Ma to kluczowe znaczenie w prawidłowym działaniu AURATON Auriga.
Pierwsze uruchomienie AURATON Auriga
Po prawidłowym umieszczeniu baterii w gniazdach na wyświetlaczu LCD pojawią się na sekundę wszystkie segmenty (test wyświetlacza), a następnie numer wersji oprogramowania. Po chwili automatycznie wyświetlona zostanie aktualnie panująca w pomieszczeniu temperatura. AURATON Auriga jest gotowy do pracy.
Nastawa temperatury
Pierwsze naciśnięcie dowolnego przycisku funkcyjnego zawsze powoduje włączenie podświetlenia, a dopiero następne wywołanie funkcji przycisku.
- Nacisnąć przycisk e lub f. Segment odpowiedzialny za wyświetlanie temperatury przejdzie w tryb edycji i zacznie migać.
- Przyciskami e oraz f nastawiamy żądaną temperaturę z dokładnością do 0,2°C
- Wybór potwierdzamy krótkim przyciśnięciem przycisku g
Nastawa trybu „czasowego obniżenia temperatury”
W przypadku gdy chcielibyśmy codziennie o tej samej porze dnia obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu o 3°C, istnieje możliwość jej czasowej redukcji na okres 6 godzin. Aby tego dokonać należy:
- Nacisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy przycisk &. Na wyświetlaczu pojawi się symbol księżyca (T) oraz wskaźnik godzin (6:h).
- AURATON Auriga przechodzi w tryb „czasowego obniżenia temperatury” i codziennie o tej samej porze będzie obniżał zaprogramowaną w trybie normalnym temperaturę o 3°C przez okres 6 godzin.
Po 6 godzinach AURATON Auriga wróci do podstawowej nastawy temperatury. Zamiast symbolu księżyca (T) na ekranie pojawi się symbol słońca (S).
Tryb „czasowego obniżenia temperatury” zawsze zaczyna się w momencie włączenia funkcji. Oznacza to, że ewentualną czasową redukcję temperatury zaprogramować należy w czasie, gdy chcemy by takowa zmiana następowała.
Wyłączenie trybu „czasowego obniżenia temperatury”
Aby wyłączyć tryb „czasowego obniżenia temperatury” należy ponownie nacisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy przycisk &. Na wyświetlaczu zostanie wyświetlona tylko temperatura pomieszczenia i AURATON Auriga wróci do normalnego trybu pracy.
Funkcja FrostGuard
AURATON Auriga wyposażony jest w specjalną funkcję „FrostGuard”, chroniącą pomieszczenie przed ewentualnym zamarznięciem. Funkcja ta aktywuje się gdy AURATON Auriga jest wyłączony.
Przy wyłączonym AURATON Auriga, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 2°C, na wyświetlaczu pojawiają się symbole Fr (!) oraz a i załączy się przekaźnik. Gdy temperatura podniesie się do 2,2°C wyświetlacz ponownie się wygasi i przekaźnik rozłączy styki.
Zmiana histerezy
Histereza ma na celu zapobiec zbyt częstemu załączaniu urządzenia wykonawczego na skutek drobnych wahań temperatury.
Np. dla histerezy HI 2 przy ustawieniu temperatury na 20°C włączenie nastąpi przy 19,8°C, a wyłączenie przy 20,2°C. Dla histerezy HI 4 przy ustawieniu temperatury na 20°C włączenie nastąpi przy 19,6°C, a wyłączenie przy 20,4°C.
HI 2 – ±0,2°C (ustawione fabrycznie)
HI 4 – ±0,4°C
HI P – tryb pracy PWM (rozdział „Tryb pracy PWM”).
Wybór zatwierdzamy przyciskiem g. AURATON Auriga powróci do normalnej pracy.
Tryb pracy PWM
(Pulse-Width Modulation)Zmieniając ustawienia histerezy (rozdział „Ustawienia konfiguracyjne”) możemy włączyć tryb pracy PWM.
W tym trybie, AURATON Auriga cyklicznie załącza urządzenie grzewcze tak aby zminimalizować wahania temperatury. AURATON Auriga sprawdza czasy przyrostu oraz czasy spadku temperatury.
Znając te wartości AURATON Auriga włącza i wyłącza urządzenie grzewcze w takich cyklach aby utrzymywać temperaturę jak najbliżej wartości zadanej.
- Temperatura
- Czas
- Temperatura zadana
- Temperatura w pomieszczeniu
W trybie PWM AURATON Auriga może załączyć urządzenie grzewcze pomimo tego, że temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż temperatura zadana. Wynika to z algorytmu PWM dążącego do utrzymywania temperatury zadanej i wyprzedzania zachowań układu cieplnego.
Opóźnienie w załączeniu przekaźnika
Po wyłączeniu urządzenia grzewczego ponowne załączenie przekaźnika nastąpi nie wcześniej niż po upływie 90 sekund.
Uwagi
- AURATON Auriga można w dowolnym momencie włączać lub wyłączać przez chwilowe przytrzymanie przycisku g.
- Pierwsze naciśnięcie dowolnego przycisku funkcyjnego zawsze powoduje włączenie podświetlenia, a dopiero następne wywołanie funkcji przycisku.
- Przy programowaniu dowolnej funkcji nie naciśnięcie żadnego przycisku przez okres 10 sekund jest równoznaczne z wciśnięciem przycisku g.
Schemat podłączenia AURATON Auriga
Auraton Auriga może współpracować z gazowym LUB elektrycznym urządzeniem grzewczym
- Urządzenie grzewcze np. piec gazowy
- Elektryczne urządzenie grzewcze (MAX 230V AC, 16 A)
Czyszczenie i konserwacja
- Zewnętrzną część urządzenia należy czyścić suchą szmatką. Nie korzystaj z rozpuszczalników (takich jak benzen, rozcieńczalnik lub alkohol).
- Nie należy dotykać urządzenia mokrymi rękoma. Może to spowodować porażenie prądem elektrycznym lub poważne uszkodzenie urządzenia.
- Nie narażaj urządzenia na nadmierne działanie dymu lub kurzu.
- Nie dotykaj ekranu ostrym przedmiotem.
- Unikaj kontaktu urządzenia z cieczami lub wilgocią.
Dane techniczne
Zasilanie: | 2 x AAA (2 x 1,5 V), alkaliczne |
Zakres temperatury pracy: | 0 – 45 °C |
Sygnalizacja stanu pracy: | Wyświetlacz LCD |
Ilość poziomów temperatury: | 1 |
Temperatura przeciwzamrożeniowa: | 2 °C |
Zakres pomiaru temperatury: | 0 – 35 °C (błąd pomiaru +/- 1°C) |
Zakres sterowania temperatury: | 5 – 35 °C |
Dokładność ustawienia temperatury: | 0,2 °C |
Histereza: | ±0,2 °C/±0,4 °C/PWM |
Obciążalność przekaźnika: | Max. 250 V AC, max. 16 A |
Cykl pracy: | Dobowy |
Stopień ochrony: | IP20 |
Wymiary [mm]: | 90 x 90 x 36 |
Utylizacja urządzenia
O
Urządzenia są oznaczone symbolem przekreślonego kontenera na odpady. Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2012/19/UE oraz Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym takie oznakowanie informuje, że sprzęt ten, po okresie jego użytkowania nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego.
Użytkownik jest zobowiązany do oddania go w punkcie odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Adres i kontakt do producenta:
LARS, ul. Świerkowa 14
64-320 Niepruszewo
www.auraton.pl