Instrukcja obsługi ver. 20250613
W dokumencie zebrano informacje dotyczące bezpieczeństwa, montażu i użytkowania urządzenia AURATON Roller Shutter.
Informacje dotyczące bezpieczeństwa
P
Czynności związane z instalacją powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych elektryków, zgodnie z krajowymi zasadami instalacji. Przed montażem urządzenia należy zapoznać się z niniejszą instrukcją. Ze względów bezpieczeństwa nie należy montować urządzenia bez obudowy lub z uszkodzoną obudową, gdyż stwarza to niebezpieczeństwo porażenia prądem.
Q
UWAGA!
Przed rozpoczęciem instalacji należy upewnić się, czy na przewodach przyłączeniowych nie występuje niebezpieczne napięcie.
Opis urządzenia
AURATON Roller Shutter służy do sterowania urządzeniami wyposażonymi w napęd obrotowy z możliwością zmiany kierunku oraz z regulowaną blokadą ilości obrotów w postaci wyłączników krańcowych. W praktyce są to rolety i bramy. Urządzenie należy podłączyć zgodnie ze schematem. Obsługiwane są łączniki bi- i mono- stabilne zarówno pojedyncze, jak i podwójne. Sterowanie polega na załączeniu przekaźnika i przekazanie fazy na odpowiednie wejście silnika. Umożliwia zaprogramowanie czasów ruchu w danym kierunku po uprzednim skalibrowaniu urządzenia (Uwaga! Silnik musi być wyposażony w wyłączniki krańcowe).
Urządzenie umożliwia pomiar parametrów odbiornika takich jak: moc czynna i całkowite zużycie energii. AURATON Roller Shutter wyposażono w diodę sygnalizującą aktualny stan pracy oraz przycisk pozwalający na dodawanie lub usuwanie urządzenia z systemu SUPLA (rys. 1.). AURATON Roller Shutter jest przeznaczony tylko do użytku wewnętrznego, do montażu w puszkach instalacyjnych.
Schemat urządzenia
Rys. 1.

- Zaciski połączeniowe
- Dioda sygnalizacyjna
- Przycisk parowania/usuwania urządzenia z systemu
Wymiary urządzenia

Funkcje urządzenia
Urządzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce zgodnie z obowiązującymi normami.
Urządzenie jest przystosowane do montażu w puszkach instalacyjnych o minimalnej głębokości 60 mm i spełniających krajowe normy.
Poprawnie podłączone i skonfigurowane urządzenie umożliwia:
- sterowanie silnikiem obrotowym w obu kierunkach,
- możliwość sterowania roletami i bramami,
- możliwość sterowania za pomocą przycisków monostabilnych, bistabilnych bądź zdalnie,
- pomiar wartości napięcia zasilającego,
- pomiar mocy czynnej oraz całkowitego zużycia energii przez podłączony odbiornik,
- bezpieczne połączenie radiowe z użyciem protokołu AURA.
Ponadto AURATON Roller Shutter wyposażono w:
- programowe zabezpieczenie przed załączeniem napięcia, gdy nie zawiera się ono w dopuszczalnym zakresie pracy urządzenia,
- programowe zabezpieczenie nadprądowe chroniące moduł przed zniszczeniem,
- programowe zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnej wewnętrznej temperatury,
- dwukolorową wewnętrzną diodę LED służącą do identyfikacji stanu urządzenia.
Opis mierzonych parametrów:
- Moc czynna – moc pobierana przez urządzenie wynikająca z wartości napięcia zasilającego, prądu i charakteru obciążenia. Wartość ta bezpośrednio przekłada się na rachunki za zużytą energię elektryczną.
- Zużycie energii elektrycznej – wyrażana w kWh (kilowatogodzinach) miara zużycia energii elektrycznej. Jest to wartość wskazywana również przez licznik energii elektrycznej zamontowany w każdym domu.
Podłączenie do sieci zasilającej
AURATON Roller Shutter może być podłączony tylko i wyłącznie do sieci zasilającej 230 V AC. Instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona wyłącznikiem nadprądowym o prądzie maksymalnym 10 A, spełniającym normy krajowe. Minimalny przekrój przewodów połączeniowych powinien wynosić 1 mm², natomiast maksymalny przekrój przewodów połączeniowych nie może być większy niż 2,5 mm². Dla obu typów napięć zasilających nie są wymagane dodatkowe ustawienia. Sposób podłączenia pokazano na rysunku poniżej. Szczególną uwagę należy zwrócić na oznaczenie zacisków zasilających N, L.
Niewłaściwe podłączenie urządzenie może spowodować uszkodzenie urządzenia oraz stwarzać zagrożenie porażenia prądem elektrycznym.
Sposób podłączenia zasilania do modułu AURATON Roller Shutter z roletami
Łącznik podwójny

Napięcie zmienne 60-240 V AC:
Objaśnienia do schematu:
- (N) zacisk przewodu neutralnego
- (L) zacisk przewodu fazowego
- (O1) wejście silnika – kierunek A
- (O2) wejście silnika – kierunek B
- (l1) zacisk łącznika – kierunek A
- (l2) zacisk łącznika – kierunek B
- silnik
- łącznik naścienny
Łącznik pojedynczy

Napięcie zmienne 60-240 V AC:
Objaśnienia do schematu:
- (N) zacisk przewodu neutralnego
- (L) zacisk przewodu fazowego
- (O1) wejście silnika – kierunek A
- (O2) wejście silnika – kierunek B
- (l1) zacisk łącznika – kierunek A
- (l2) zacisk łącznika – kierunek B
- silnik
- łącznik naścienny
Kalibracja AURATON Roller Shutter z urządzeniem wykonawczym
Podstawowa kalibracja
Aby AURATON Roller Shutter pracował w sposób prawidłowy z urządzeniem wykonawczym (np. roletą) należy wykonać kalibrację sterownika. Do rozpoczęcia procesu kalibracji należy przy pomocy łącznika naściennego wykonać następującą sekwencję:
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk łącznika przez 5 sekund.
- Zwolnić przycisk łącznika na 1 sekundę.
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk łącznika przez 5 sekund.
- Zwolnić przycisk łącznika na 1 sekundę.
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk łącznika przez 5 sekund.
Po tej czynności roleta przemieści się w skrajne położenia, aby wykonać kalibrację. Musi być wykonany pełny ruch w obu kierunkach, co oznacza zazwyczaj 3-krotny przejazd, pierwszy z nich ustala pozycję początkową.
Ręczna kalibracja punktu 1%
Jeżeli sterujemy urządzeniem, które posiada dodatkowy początkowy stopień otwarcia, możemy zawrzeć, go w pierwszym 1%, nawet jeżeli stanowi znaczną cześć pracy. W roletach jest to np. poziom, w którym lamele zostają wyprostowane, pozostawiając okno nadal zakryte, ale z niewielkim prześwitem. Dodanie tego poziomu pozwala na lepszą obsługę pozostałych pozycji rolety zarówno od góry, jak i od dołu. Aby ustawić próg 1% należy kliknąć dowolny przycisk na łączniku podczas wykonywania procesu kalibracji, w momencie kiedy urządzenie znajduje się w pozycji, którą chcemy określić jako 1%. Urządzenie wykona wówczas dodatkowy ruch w stosunku do standardowej kalibracji. Przycisk należy wcisnąć podczas pełnego ruchu w danym kierunku (2. lub 3. przejazd, 1. jest ignorowany).
Rys. 4. Przykład ustawień rolety, po lewej z „prześwitem”, po prawej w pełni zamknięta.
Parowanie urządzeń
Po prawidłowym podłączeniu modułu i załączeniu zasilania, widoczna wewnątrz obudowy dioda LED powinna zacząć migać na czerwono, jak pokazano na rys. 5.1. Stan taki oznacza, że urządzenie nie jest sparowane z systemem SUPLA. Jeśli dioda miga jak na rys. 5.3 lub rys 5.4, urządzenie należy najpierw usunąć z systemu.
Włączenie parowania – AURATON Roller Shutter
W celu włączenia parowania należy przytrzymać przycisk znajdujący się na obudowie urządzenia. Zwalniamy przycisk w momencie kiedy dioda zapali się na zielono. Proces parowania powinien się rozpocząć, a dioda mrugać zgodnie z rys 5.2. W tym czasie (ok. 30s) należy zainicjować parowanie na innym urządzeniu, które chcemy powiązać z AURATON Roller Shutter.
Włączenie parowania – bramka AURATON Box
Parowanie sterownika rolet AURATON Roller Shutter z bramką AURATON Box można wykonać w dwojaki sposób:
- Na bramce AURATON Box nacisnąć krótko prawy przycisk parowania „Auraton” (
) – dioda pod przyciskiem zacznie migać. Następnie należy wprowadzić sterownik rolet w tryb parowania.
lub
- W Supla Cloud należy wejść w kanał bramki AURATON Box i nacisnąć przycisk „Sparuj nowe urządzenia lub czujniki” – dioda pod prawym przyciskiem parowania „Auraton” zacznie migać. Następnie należy wprowadzić sterownik rolet w tryb parowania.
Po sparowaniu sterownika AURATON Roller Shutter z bramką Auraton Box zaleca się niezwłoczne nadanie mu nazwy w obu jego kanałach (kanał „Przekaźnika” i kanał „Licznika energii elektrycznej) w Supla Cloud. Domyślnie urządzenie otrzymuje nazwę zgodną z modelem lub przeznaczeniem, np. „Roleta”, co może utrudniać orientację przy korzystaniu z kilku urządzeń tego samego typu. Aby ułatwić identyfikację, warto od razu po sparowaniu nadać sterownikowi unikalną nazwę. W tym celu należy w obu jego kanałach edytować pole „Nazwa kanału” i zatwierdzić zmiany, klikając „Zapisz zmiany”.
Rys. 5. Dodawanie urządzenia do bramki AURATON Box
Rys. 6. Wykresy czasowe określające sposób świecenia diody LED podczas parowania urządzenia:
- Stan: Urządzenie nie jest podłączone do systemu.
Dioda: - Stan: Urządzenie w trybie parowania
Dioda: - Stan: Urządzenie podłączone do systemu i działa poprawnie.
Dioda: - Stan: Urządzenie nie może połączyć się z systemem AURATON – sprawdzić zasięg.
Dioda:
Przywracanie ustawień fabrycznych
W celu przywrócenia ustawień fabrycznych należy podczas normalnej pracy urządzenia przytrzymać przycisk (ok. 5s), aż do momentu gdy dioda zacznie świecić się na czerwono. Wówczas zwalniamy przycisk i w ciągu 3s wciskamy go ponownie w celu potwierdzenia operacji. Wszystkie informacje znajdujące się w urządzeniu zostaną wyczyszczone. Dioda powinna sygnalizować brak powiązania z AURATON Box (Rys. 6.1).
Sterowanie lokalne
AURATON Roller Shutter może być sterowany lokalnie za pomocą łącznika mono- lub bi- stabilnego zarówno pojedynczego, jak i podwójnego. Różnica w sterowaniu pomiędzy łącznikami mono-, a bi- stabilnymi wynika z ich konstrukcji. Łączniki bistabilne po kliknięciu zachowują swój stan, natomiast monostabilne nazywane również dzwonkowymi załączają fazę tylko na krótki czas.
Łącznik pojedynczy – monostabilny
Sterowanie kierunkiem działania odbywa się naprzemiennie. Pojedyncze kliknięcie inicjuje ruch, kolejne powoduje zatrzymanie, a następne zmianę kierunku. Moment osiągnięcia pozycji końcowej jest równoznaczny ze stanem zatrzymania.
Przykład kolejnych „wciśnięć” łącznika:
(łącznik kliknięty)

(łącznik kliknięty)

(łącznik kliknięty)

(moment krańcowy)

(kliknięcie)
Łącznik pojedynczy – bistabilny
Analogicznie do sterownia łącznikiem monostabilnym sterowanie kierunkiem działania odbywa się naprzemiennie. „Kliknięcie” powoduje ruch, „odkliknięcie” zatrzymanie, natomiast kolejne „kliknięcie” ruch w kierunku przeciwnym. Moment osiągnięcia pozycji końcowej jest równoznaczny ze stanem zatrzymania, jednakże w celu ponownego ruchu silnika wymagane jest „odkliknięcie” i ponowne „kliknięcie” łącznika.
Przykład kolejnych „wciśnięć” łącznika:
(łącznik wciśnięty)

(łącznik w pozycji neutralnej)

(łącznik wciśnięty)

(pozycja krańcowa, łącznik wciśnięty)

(pozycja krańcowa, łącznik w pozycji neutralnej)

(łącznik wciśnięty)
Łącznik podwójny – monostabilny
Sterowanie odbywa się zgodnie z klikniętym klawiszem łącznika. Kliknięcie „klawisza A” inicjuje ruch w kierunku „A”, „klawisza B” w kierunku „B”. Wciśnięcie jakiegokolwiek klawisza w trakcie ruchu powoduje zatrzymanie silnika.
Przykład kolejnych „wciśnięć” łącznika:
(łącznik A)

(łącznik A lub B)

(łącznik B)

(moment krańcowy)

(łącznik A)
Łącznik podwójny – bistabilny
Sterowanie odbywa się zgodnie z klikniętym klawiszem łącznika. Kliknięcie „klawisza A” inicjuje ruch w kierunku „A”, „klawisza B” w kierunku „B”. Zatrzymanie odbywa się poprzez „odkliknięcie” przycisku, który jest „wciśnięty”. Zaleca się stosowanie łącznika dostosowanego do rolet, z zablokowaną możliwością jednoczesnego wciśnięcia obu kierunków. Niezastosowanie się do zalecenia, nie powoduje uszkodzeń, jednakże jednoczesne wciśnięcie powoduje działanie jak w przypadku „Łącznik pojedynczy – bistabilny”.
Przykład kolejnych „wciśnięć” łącznika:
(łącznik A)

(łącznik A)

(łącznik B)

(moment krańcowy)

(łącznik A)
Sterowanie z poziomu aplikacji SUPLA
Po poprawnym dodaniu AURATON Roller Shutter do systemu SUPLA, w aplikacji roleta widoczna jest jako dwa kanały: kanał sterowania roletą oraz kanał „Licznika energii elektrycznej”:
Kanał sterowania roletą
Z poziomu aplikacji SUPLA możliwe jest sterowanie poziomem otwarcia/zamknięcia rolet po wcześniejszej kalibracji. Kalibracji można dokonać zarówno w aplikacji jak i z poziomu SUPLA Cloud.
Użytkownik zyskuje dostęp do pełnego, intuicyjnego panelu sterowania roletą. Interfejs prezentuje aktualny stan zamknięcia rolety oraz umożliwia jej ręczne sterowanie.
Informacje o stanie rolety
U góry ekranu widnieje informacja tekstowa oraz graficzna dotycząca aktualnego położenia rolety – np. Zamknięcie: 100% (roleta całkowicie zamknięta) lub Zamknięcie: 0% (roleta całkowicie otwarta).
Przycisk kalibracji
W prawym górnym rogu znajduje się ikona z symbolem strzałek góra–dół, która służy do kalibracji i precyzyjnego ustawiania pozycji pośrednich (np. 30%, 50%, 70%).
Panel sterowania
Na dole ekranu znajdują się trzy główne przyciski sterujące:
-
Strzałka w górę – uruchamia otwieranie rolety.
-
Strzałka w dół – uruchamia zamykanie rolety.
-
Kwadrat (stop) – zatrzymuje pracę rolety w aktualnym położeniu.
Po obu stronach znajdują się również ikony z podwójnymi strzałkami – mogą być używane do precyzyjnego sterowania lamelami (jeśli roleta obsługuje taką funkcję) lub szybkiego przesuwu.
Dzięki temu interfejsowi użytkownik może nie tylko otwierać i zamykać roletę, ale także ustawiać ją w pozycjach pośrednich, co pozwala na lepszą kontrolę nad światłem dziennym oraz prywatnością w pomieszczeniu.
Kanał „Licznika energii elektrycznej”
Sterownik AURATON Roller Shutter wyposażony jest w funkcję monitorowania poboru energii elektrycznej przez silnik rolety. Po sparowaniu urządzenia z systemem SUPLA, użytkownik może w aplikacji uzyskać dostęp do dedykowanego kanału licznika energii. Po wejściu w kanał „Licznika energii elektrycznej” na dole ekranu znajdują się trzy zakładki: „Ogólne”, „Historia” i „Ustawienia”.
W widoku „Ogólne” kanału prezentowane są następujące informacje:
-
Energia czynna pobrana (stan licznika) – suma całkowitej energii pobranej przez urządzenie od momentu jego pierwszego uruchomienia.
-
Energia czynna pobrana (bieżący miesiąc) – ilość energii pobranej od początku aktualnego miesiąca kalendarzowego.
-
Napięcie (V) – aktualne napięcie zasilania (np. 238,40 V).
-
Natężenie (A) – chwilowe natężenie prądu pobieranego przez urządzenie.
-
Moc czynna (W) – aktualna moc czynna pobierana w czasie pracy rolety.
-
Czynna energia pobrana (kWh) – wartość energii zużytej od ostatniego odczytu (np. 0,02600 kWh).
Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób monitorować zużycie prądu przez napęd rolety, co ma znaczenie zwłaszcza w instalacjach wielostrefowych lub komercyjnych, gdzie optymalizacja zużycia energii przekłada się na realne oszczędności.
W zakładce „Historia” kanału „Licznik energii elektrycznej” sterownika Auraton Roller Shutter wyświetlane są szczegółowe dane dotyczące zużycia energii czynnej [kWh] przez podłączone urządzenie:
-
Energia czynna pobrana [kWh] – w górnej części ekranu wyświetlana jest łączna ilość energii zużytej w wybranym zakresie czasu (na przykładzie: 0,06 kWh).
-
ZAKRES – pozwala określić przedział czasu, z którego mają być wyświetlane dane. Na przykładzie ustawiono: Ostatnie 7 dni.
-
TYP DANYCH – umożliwia wybór poziomu szczegółowości pomiaru. Na przykładzie wybrano: Minuty, co oznacza, że zużycie energii pokazywane jest w interwałach minutowych.
-
Wykres zużycia energii – pokazuje graficznie pobór energii w czasie. Na osi poziomej znajduje się oś czasu (z podziałem na daty i godziny), a na osi pionowej – wartość energii [kWh]. W przykładzie zużycie energii wystąpiło głównie 13 czerwca w godzinach okołopołudniowych.
-
Zakres dat pod wykresem – określa dokładnie analizowany przedział czasu, np. 13 cze 10:40 – 13 cze 13:10.
Ten widok umożliwia użytkownikowi kontrolowanie i analizowanie zużycia energii przez sterowany obwód (np. napęd rolety) i może być przydatny m.in. do wykrywania nieprawidłowości lub oceny efektywności energetycznej urządzenia.
W zakładce „Ustawienia” kanału „Licznik energii elektrycznej” w sterowniku AURATON Roller Shutter możesz określić, która wartość ma być widoczna na liście kanałów.
Dostępne opcje to:
-
Energia czynna pobrana – wyświetlana jest całkowita ilość zużytej energii elektrycznej (w kWh),
-
Moc czynna – pokazuje aktualne zużycie mocy (w W),
-
Napięcie – przedstawia aktualne napięcie w sieci zasilającej (w V).
Aby wybrać jedną z powyższych wartości, przejdź do zakładki Ustawienia w kanale „Licznik energii elektrycznej” i zaznacz preferowaną opcję z listy rozwijanej. Wybrana wartość będzie widoczna na liście kanałów, umożliwiając szybki podgląd kluczowego parametru.
Konfiguracja urządzenia w SUPLA Cloud
Konfiguracja kanału rolety
Po wejściu w kanał rolety sterownika AURATON Roller Shutter w SUPLA Cloud dostępne są szczegółowe opcje konfiguracji.
Układ ustawień przedstawia się następująco:
-
Nazwa rolety – widoczna w górnej części ekranu po lewej stronie.
-
Przycisk „Usuń” – dostępny po prawej stronie, umożliwia usunięcie kanału z systemu.
Opcje konfiguracyjne kanału:
-
Funkcja
Pozwala określić funkcję kanału oraz typ sterowanej rolety. -
Nazwa kanału
Umożliwia nadanie własnej, indywidualnej nazwy dla danej rolety, co ułatwia identyfikację w aplikacji. -
Pokaż w urządzeniach klienckich (przełącznik)
Określa, czy kanał ma być widoczny w aplikacji mobilnej SUPLA. -
Odwrócone sterowanie silnikiem (przełącznik)
Zmienia kierunek obrotu silnika – przydatne, jeśli roleta działa odwrotnie niż oczekiwano. -
Odwrócone sterowanie przyciskami (przełącznik)
Umożliwia odwrócenie logiki sterowania lokalnymi przyciskami (np. góra/dół). -
Dolna pozycja
Służy do ręcznego wprowadzenia wartości procentowej całkowitego zamknięcia rolety.Wskazówka: Aby określić dolną pozycję, zamknij roletę do momentu, aż dotknie dolnej krawędzi, a następnie przepisz wyświetlony procent zamknięcia w to pole.
Podanie tej wartości poprawia dokładność wizualizacji położenia rolety w aplikacji. -
Czujnik otwarcia (w przygotowaniu)
Pozwoli w przyszłości powiązać roletę z czujnikiem otwarcia okna – funkcja obecnie niedostępna. -
Przycisk „Kalibruj”
Umożliwia automatyczną kalibrację wyłączników krańcowych i czasu pracy rolety. Zalecane po pierwszej instalacji. -
Integracja z asystentami głosowymi
Przyciski umożliwiają dodanie kanału do integracji z Amazon Alexa i Google Home.
Po wprowadzeniu zmian należy nacisnąć przycisk Zapisz zmiany, aby je zatwierdzić i przesłać do urządzenia.
Konfiguracja kanału „Licznik energii elektrycznej”
Po przejściu do kanału „Licznik energii elektrycznej” w SUPLA Cloud, użytkownik ma możliwość skonfigurowania jego działania według własnych potrzeb.
Układ strony przedstawia się następująco:
-
W górnej części ekranu, po lewej stronie, widoczna jest nazwa kanału.
-
Po prawej stronie znajduje się przycisk „Usuń”, który umożliwia trwałe usunięcie urządzenia z systemu SUPLA.
Ustawienia konfiguracyjne
Poniżej znajdują się opcje konfiguracji kanału:
-
Funkcja – pozwala określić typ działania kanału.
-
Nazwa kanału – umożliwia zmianę nazwy przypisanej do danego licznika.
-
Pokaż w urządzeniach klienckich – suwak decydujący o tym, czy kanał będzie widoczny w aplikacjach mobilnych i interfejsach użytkownika.
-
Aktywne fazy – liczba aktywnych faz (w przypadku urządzeń AURATON Roller Shutter wartość ta zawsze wynosi 1).
-
Powiązany kanał sterujący – umożliwia wskazanie kanału, który ma być logicznie powiązany z tym licznikiem.
Zakładka „Koszty”
Po kliknięciu w zakładkę „Koszty”, rozwijają się pola umożliwiające przypisanie parametrów cenowych:
-
Cena za kWh – wpisz koszt jednej kilowatogodziny energii elektrycznej.
-
Waluta – określ jednostkę walutową (np. PLN, EUR).
Zakładka „Historia”
Kliknięcie zakładki „Historia” odsłania ustawienia związane z archiwizacją danych:
-
Przechowuj historię napięcia – umożliwia zapis historii napięcia.
-
Przechowuj historię natężenia prądu – umożliwia zapis historii natężenia.
-
Przechowuj historię mocy czynnej – umożliwia zapis historii zużywanej mocy.
Zalecenie: Ze względu na oszczędność przestrzeni dyskowej na serwerze, zaleca się pozostawienie tych trzech suwaków wyłączonych, chyba że szczegółowa analiza danych jest konieczna.
-
Wartość dodana – umożliwia przypisanie dodatkowej wartości do pomiaru Energii czynnej pobranej. Po kliknięciu w przycisk „Ustal wartość dodaną”, można wprowadzić jej wartość liczbową.
Zakładka „Monitorowanie napięcia”
Kliknięcie w zakładkę „Monitorowanie napięcia” rozwija opcje nadzorowania wartości napięcia:
-
Włączone – aktywacja tej opcji pozwala na określenie progów ostrzegawczych:
-
Próg niskiego napięcia – wartość w [V], poniżej której zostanie zgłoszony spadek napięcia.
-
Próg wysokiego napięcia – wartość w [V], powyżej której zostanie zgłoszony wzrost napięcia.
-
Dodatkowe opcje
-
Resetuj licznik – przycisk umożliwiający wyzerowanie licznika energii.
Zapisanie zmian
Po dokonaniu jakiejkolwiek zmiany w ustawieniach, należy nacisnąć przycisk „Zapisz zmiany”, aby zatwierdzić i zastosować nowe ustawienia.
Aktualizacja oprogramowania
Sterownik rolet AURATON Roller Shutter posiada funkcję automatycznej aktualizacji oprogramowania.
Jeśli dostępna jest nowa wersja, aktualizacja rozpoczyna się samoczynnie – około 15 minut po sparowaniu ostatniego urządzenia z bramką AURATON Box. Proces ten przebiega w tle i nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony użytkownika.
Dzięki temu urządzenie zawsze korzysta z najnowszych usprawnień i poprawek wprowadzanych przez producenta.
Rys. 7. Wykresy czasowe określające sposób świecenia diody LED podczas aktualizacji oprogramowania:
- Stan: Urządzenie w trybie aktualizacji OTA.
Dioda: - Stan: Przywracanie poprzedniej wersji oprogramowania.
Dioda: - Stan: Wgrywanie oprogramowania
(ciągły stan diody, do momentu zakończenia wgrywania)
Dioda: - Stan: Brak oprogramowania do wgrania (2 mrugnięcia).
Dioda: - Stan: Oprogramowanie wgrane prawidłowo (3 mrugnięcia).
Dioda: - Stan: Nie udało się wgrać oprogramowania, niepoprawna wersja w pamięci lub problem z komunikacją z pamięcią (3 mrugnięcia).
Dioda: - Stan: Nieoczekiwany błąd w trakcie zmiany oprogramowania, który uniemożliwia poprawne włączenie urządzenia.
Wymagany kontakt z serwisem.
Dioda:
Przywracanie poprzedniej wersji oprogramowania
Po wykonaniu aktualizacji lub w przypadku jej niepowodzenia (rys. 7.4), możliwe jest przywrócenie poprzedniej wersji oprogramowania. Istnieją dwa sposoby na wykonanie tej procedury.
Z odłączaniem zasilania
Po wciśnięciu przycisku na obudowie urządzenia, włączyć zasilanie – dioda będzie migać jak na rys. 7.2 i ciągle trzymając przycisk zaczekać, aż dioda przestanie migać . Dalsze kroki są takie same jak w przypadku aktualizacji oprogramowania.
Bez odłączania zasilania
Jeżeli urządzenie uruchamia się poprawnie i reaguje na przycisk zgodnie z podstawowymi funkcjami, tj. parowanie, usuwanie możemy wykonać operację przywracania poprzedniej wersji, bez potrzeby wyłączania urządzenia od sieci. Należy wówczas przytrzymać przycisk przez co najmniej 7s, do momentu kiedy dioda zacznie świecić na pomarańczowo, wówczas należy przycisk zwolnić. Następnie dopóki dioda się świeci ponownie przytrzymujemy przycisk i postępujemy dalej tak jak w przykładzie z odłączaniem zasilania.
Dane techniczne
Napięcie zasilania AC: | 60-240 V AC, 50-60 Hz |
Maksymalny pobór mocy: | ≤1 W |
Pobór mocy w stanie czuwania (Standby): | ≤0,4 W |
Temperatura pracy: | 0-35 °C |
Typ przewodu zasilającego, maksymalny dopuszczalny przekrój przewodu zasilającego: | 3 x 2,5 mm2 |
Dopuszczalne obciążenie: | do 4,3 A (<1 kW) |
Typ zabezpieczenia: | Wymagany zewnętrzny wyłącznik nadprądowy o prądzie maksymalnym 10 A |
Element sterujący: | Przekaźnik elektromagnetyczny z mikroprzerwą |
Sposób sterowania: | zdalnie – radiowo lokalnie – za pomocą przycisków |
Maksymalna liczba sparowanych urządzeń: | 1 |
Współpraca z bramką internetową | AURATON Box |
Zasięg: | do 50 m w terenie otwartym do 30 m w budynku, w zależności od przeszkód |
Częstotliwość radiowa: | 868,150 MHz 868,450 MHz |
Moc sygnału radiowego: | do 11 dBm |
Kategoria odbiornika radowego: | 2 |
Protokół radiowy: | AURA |
Stopień ochrony: | IP20 |
Wymiary [mm]: | 48 x 35 x 19 |
Utylizacja urządzenia
O
Urządzenia są oznaczone symbolem przekreślonego kontenera na odpady. Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2012/19/UE oraz Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym takie oznakowanie informuje, że sprzęt ten, po okresie jego użytkowania nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego.
Użytkownik jest zobowiązany do oddania go w punkcie odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
LARS Andrzej Szymański niniejszym oświadcza, że typ urządzenia radiowego AURATON Roller Shutter jest zgodny z dyrektywą 2014/53/UE i 2011/65/UE. Pełny tekst deklaracji zgodności UE jest dostępny poniżej w dziale do pobrania.
Adres i kontakt do producenta:
LARS, ul. Świerkowa 14
64-320 Niepruszewo
www.auraton.pl