Heater Controller

Instrukcja obsługi ver. 20210823
W dokumencie zebrano informacje dotyczące bezpieczeństwa, montażu i użytkowania urządzenia AURATON Heater Controller

Podstawowe informacje

Auraton Heater Controller jest termostatycznym załącznikiem ogrzewania np. pieca i współpracuje z bezprzewodowym regulatorem AURATON Heat Monitor. Urządzenie jest montowane przy urządzeniu grzewczym i może pracować pod obciążeniem 16A.

Opis urządzenia

  1. – Odłączane zaciski złącza zasilania 230 V
  2. – Otwór montażowy
  3. – Przycisk wł./wył. (F)
  4. – Zielona dioda zasilania
  5. – Przycisk przywracania ustawień fabrycznych (E)
  6. – Czerwona dioda sygnalizująca załączenie urządzenia wykonawczego
  7. – Zielona dioda sygnalizująca wyłączenie urządzenia wykonawczego
  8. – Przycisk kojarzenia urządzenia do urządzenia (D)
  9. – Złącze sterowania


Montaż urządzenia

P

UWAGA: Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z niniejszą instrukcją obsługi
Nieprzestrzeganie zaleceń zawartych w tej instrukcji może okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz skutkować uszkodzeniem mienia. Producent urządzenia, nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku użytkowania niezgodnego z niniejszą instrukcją.

Q

UWAGA! Niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym
Przed rozpoczęciem montażu urządzenia AURATON Heater Controller należy upewnić się, że odłączone zostało napięcie zasilania w obwodzie, w którym to urządzenie jest podłączane. Zaleca się powierzenie instalacji specjaliście.

Q

UWAGA! Odłączenie zasilania nie powoduje rozłączenia wyjścia
Urządzenie Heater Controller zostało wyposażone w przekaźnik typu bistabilnego (z samopodtrzymaniem ) oznacza to, że w przypadku odłączenia zasilania urządzenia, przekaźnik pozostanie w ostatniej zapamiętanej pozycji. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku na zaciskach urządzenia wykonawczego podłączonego do Heater Controller może występować niebezpieczne napięcie. Oznaczenia NO i NC określają pozycję styków urządzenia zasilonego, w momencie gdy urządzenie grzewcze pozostaje wyłączone. Wszelkie zmiany w urządzeniu wykonywać należy przy odłączonym zasilaniu zarówno samego Heater Controller jak i przy odłączonym zasilaniu urządzenia wykonawczego.

P

UWAGA! Niebezpieczeństwo uszkodzenia instalacji elektrycznej
W obwodzie zasilania urządzenia musi znajdować się wyłącznik oraz zabezpieczenie nadprądowe.

P

UWAGA! Niebezpieczeństwo przeciążenia przewodów
Kable dostarczone w zestawie razem z regulatorem są przystosowane do przeniesienia obciążenia o max. wartości 2,5A. W przypadku podłączenia urządzeń o większym poborze prądu należy je wymienić na przewody o odpowiednim przekroju.

UWAGA!
Dla ułatwienia montażu przyłącza są zaopatrzone w wyciągane zaciski. Przed wykonaniem podłączeń kablowych można je odłączyć od sterownika. Przewody można przeprowadzić od spodu odbiornika po wyłamaniu otworów w zaślepce montażowej lub z tyłu odbiornika jeśli przewody są wyprowadzone ze ściany. Aby podłączyć od tyłu należy wyłamać zaślepkę.

Sposób podłączenia do urządzenia grzewczego

  1. Sterowanie
  2. Urządzenie grzewcze np. piec gazowy
  3. Elektryczne urządzenie grzewcze (MAX ~230 V, 16 A)

  1. Zdjąć osłonę przedniej części AURATON Heater Controller poprzez wykręcenie wkrętów w połowie ich długości.

    1 – zaślepka montażowa

  2. Urządzenie grzewcze podłączyć do zacisków złącza sterowania urządzenia. Należy postępować zgodnie z instrukcją serwisową urządzenia grzewczego. Najczęściej używane są zaciski COM (wspólny) oraz NO (obwód normalnie otwarty).

    1 – złącze zasilania
    2 – złącze sterowania

  3. Podłączyć przewody zasilające do zacisków złącza zasilania AURATON Heater Controller zachowując zasady bezpieczeństwa.

    1 – uchwyt mocowania przewodu

  4. Po podłączeniu przewodów, należy je unieruchomić „uchwytem mocowania przewodu” i ponownie przykręcić osłonę do urządzenia.

Mocowanie do ściany

  1. Zdjąć osłonę przedniej części urządzenia
  2. Zaznaczyć na ścianie położenie otworów dla wkrętów mocujących
  3. W zaznaczonych miejscach wywiercić otwory o średnicy kołków dołączonych do zestawu (5mm)
  4. Do wywierconych otworów, włożyć kołki rozporowe
  5. Przykręcić AURATON Heater Controller wkrętami do ściany tak aby dobrze przytrzymywały urządzenie

UWAGA! Jeżeli ściana jest drewniana, nie ma potrzeby używania kołków rozporowych. Należy wywiercić otwory o średnicy 2,7 mm zamiast 5 mm i wkręty wkręcić bezpośrednio w drewno.


Kojarzenie urządzeń

AURATON Heater Controller, do poprawnej pracy musi być skojarzony z regulatorem AURATON Heat Monitor lub centralą AURATON Pulse.
Po podłączeniu do sieci należy włączyć odbiornik za pomocą krótkiego wciśnięcia przycisku zasilania (F). Jeśli urządzenie zostanie włączone to zaświeci się zielona dioda zasilania oraz będzie słyszalny pojedynczy sygnał dźwiękowy. Aby wyłączyć odbiornik np. poza sezonem grzewczym należy przycisk zasilania przytrzymać przez 3 sekundy aż będzie słyszalny podwójny sygnał dźwiękowy i zgaśnie zielona dioda zasilania a tym samym zostanie wyłączone urządzenie grzewcze.

  1. Kojarzenie AURATON Heater Controller inicjowane jest naciśnięciem i przytrzymaniem prawego przycisku kojarzenia (D) do momentu aż dioda LED zacznie migać na zielono, wtedy możemy zwolnić przycisk.
    Urządzenie czeka na skojarzenie 30 sekund. Po tym czasie samoczynnie powróci do normalnej pracy.
  2. Włączyć tryb kojarzenia na drugim urządzeniu, które chcemy dodać(przykłady opisane poniżej).
  3. Poprawne zakończenie kojarzenia sygnalizowane jest zaprzestaniem migania na zielono diody LED na AURATON Heater Controller oraz pojedynczym sygnałem dźwiękowym i przejściem do normalnej pracy.

W przypadku wystąpienia błędu podczas kojarzenia należy powtórzyć kroki 1 i 2. Przy kolejnych błędach należy wymeldować wszystkie urządzenia z AURATON Heater Controller (patrz „Przywracanie ustawień fabrycznych”) i spróbować ponownie skojarzyć urządzenia.

UWAGA! Do jednego odbiornika może być dopisany tylko 1 regulator temperatury.

Włączenie kojarzenia – regulator Heat Monitor

Na regulatorze AURATON Heat Monitor naciskamy jednocześnie przyciski b d albo c d przez 3 sekundy do momentu, gdy symbol nadawania ( W ) zapali się na wyświetlaczu. Regulator AURATON Heat Monitor czeka na skojarzenie 30 sekund. Po tym czasie samoczynnie powróci do normalnej pracy.

Włączenie kojarzenia – centrala AURATON Pulse

Kojarzenie w AURATON Pulse włączamy z wykorzystaniem aplikacji AURATON Smart App. Po włączeniu aplikacji naciśnij zielony przycisk z plusem znajdujący się na środku ekranu. Po pojawieniu się następnego ekranu należy nacisnąć ikonę domu z podpisem „Urządzenia”. Na kolejnym ekranie nazywamy dowolnie urządzenie, które dodajemy. Po uzupełnieniu nazwy należy nacisnąć przycisk „Dodaj”. Po poprawnym sparowaniu możemy dane urządzenie umieścić w dowolnym wcześniej dodanym pokoju oraz dołączyć go do ulubionych.


Przywracanie ustawień fabrycznych

Usunięcie danych sparowanych urządzeń z AURATON Heater Controller inicjowane jest naciśnięciem lewego przycisku wymeldowania (E) i przytrzymanie przez co najmniej 10s., do momentu aż dioda LED przestanie migać na czerwono, wtedy zwalniamy przycisk. Sygnalizacja dźwiękowa działa w ten sam sposób co przypisanie, tj. naciśnięcie przycisku sygnalizowane jest krótkim dźwiękiem, a po 10 sekundach jest podwójny krótki sygnał dźwiękowy. Operacja usuwa wszystkie dane użytkownika z urządzenia, ale wersja oprogramowania pozostaje bez zmian(nie jest przywracana wersja z momentu zakupu).


Funkcje urządzenia

Jak działa funkcja grzania?

AURATON Heater Controller realizuje funkcję grzanie zgodnie z histerezą 0,2°C, czyli np. temperaturą docelową jest 21°C to urządzenie włączy ogrzewanie kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 20,8°C, a wyłączy jak wzrośnie do 21,2°C. Urządzenie jest wyposażone we własny czujnik temperatury, ale wskazane jest wykorzystywanie zewnętrznego czujnika temperatury np. AURATON Heat Monitor.

Funkcja przywrócenia poprzedniego oprogramowania

W pierwszej kolejności należy AURATON Heater Controller odłączyć od zasilania, nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania( F ), a następnie nie puszczając przycisku znowu podłączyć urządzenie do sieci. Czekamy do 3 mrugnięć zielonej diody i puszczamy przycisk(wszystkie diody powinny być zgaszone). Następnie po automatycznym zrestartowaniu się urządzenia zostanie przywrócona poprzednia wersja oprogramowania (w przypadku nieprawidłowej pracy po aktualizacji). Cała operacja może potrwać do minuty, w tym czasie urządzenie musi pozostać zasilone. Zawsze jest wczytywana poprzednia wersja programu, jeśli wcześniej program został zmieniony z wersji 1.6 na 1.5 to poprzednią wersją programu w takim przypadku jest 1.6.

Sygnalizacja pracy

Każdy odbiór transmisji radiowej od skojarzonego urządzenia sygnalizowane jest przez urządzenie AURATON Heater Controller chwilową naprzemienną zmianą koloru diod LED. Po załączeniu przekaźnika dioda LED ma kolor czerwony, po wyłączeniu przekaźnika dioda LED ma kolor zielony.

UWAGA!
Naciśnięcie dowolnego przycisku sygnalizowane jest krótkim sygnałem dźwiękowym.

D
G
Dioda świeci na zielono – urządzenie wykonawcze jest wyłączone (zwarte styki COM i NC).
E
I
Dioda świeci na czerwono – urządzenie wykonawcze jest załączone (zwarte styki COM i NO).
D
H
Dioda miga na zielono – AURATON Heater Controller czeka na skojarzenie urządzenia – (rozdział: „Kojarzenie urządzeń”).
E
J
Dioda miga na czerwono – AURATON Heater Controller czeka na potwierdzenie procedury przywracania ustawień fabrycznych – (rozdział: „Przywracanie ustawień fabrycznych”).
F Dioda zielona zasilania – AURATON Heater Controller jest włączony.

Tryby pracy urządzenia

Zestaw AURATON Heat Monitor i AURATON Heater Controller mogą pracować w dwóch trybach.

Tryb I (lokalny):
W tym trybie Heat Monitor oraz Heater Controller mogą pracować samodzielnie bez potrzeby stosowania centrali internetowej AURATON Pulse. Wystarczy, aby regulator został prawidłowo dopisany do załącznika pieca.

Tryb II (zdalny):
W trybie zdalnym istnieje możliwość użycia centrali internetowej AURATON Pulse a co za tym idzie mieć dostęp do całego układu poza domem.
Pozwala to zdalnie sterować ogrzewaniem, sprawdzić poziomy naładowania baterii, otrzymywać powiadomienia o ewentualnych zdarzeniach, tworzyć harmonogramy i wiele innych.

UWAGA:
Do prawidłowej pracy zdalnej potrzebny jest dostęp do internetu zarówno od strony samej centralki jak i telefonu, tabletu z aplikacją (Android, iOS).
 

UWAGA:
W przypadku użycia Trybu II (zdalny) zaleca się wcześniejsze sparowanie Heater Controller z Heat Monitor. Dzięki sparowaniu zestaw będzie pracował poprawnie nawet w przypadku braku zasilania samej centrali Auratron Smart.

Aktualizacja oprogramowania od wersji 1.12

Co nowego?

Sygnalizacja braku połączenia radiowego

W przypadku utraty połączenia radiowego trwającego powyżej jednej godziny na urządzeniu nastąpi sygnalizacja awarii (miganie diod LED naprzemiennie w kolorach czerwonym i zielonym).

Sygnalizacja awarii wyświetlana jest naprzemiennie z bieżącymi wskazaniami co 5 sekund.
Aż do usunięcia problemu urządzenie będzie realizowało nastawę temperatury wg własnego wbudowanego czujnika temperatury (wartość ostatniej nastawy temperatury zostanie zachowana). Gdy powróci połączenie radiowe błąd zostaje skasowany i AURATON Heater Controller powróci do normalnej pracy.

Test sygnału radiowego

AURATON Heater Controller wyposażony został w funkcję testera sygnału radiowego. Aby włączyć tę funkcję należy:

  1. Nacisnąć dwa skrajne przyciski (FD). Włączenie funkcji sygnalizowane jest zaświeceniem odpowiedniej ilości diod. W przypadku braku sygnału radiowego diody pozostaną wygaszone.
  2. Zaświecenie się tylko jednej lewej diody oznacza niewystarczający poziom sygnału radiowego, który może powodować problemy z łącznością. Jeśli świeci się lewa oraz środkowa dioda poziom sygnału radiowego powinien być wystarczający do normalnej pracy. Natomiast świecenie się wszystkich trzech diod oznacza sygnał doskonały. Czas trwania trybu testera sygnału radiowego wynosi 20 sekund, po tym czasie odbiornik będzie wyświetlał bieżące wskazania.
  3. Aby wyłączyć szybciej funkcję testera należy nacisnąć dowolny przycisk przynajmniej 1 sekundę.

UWAGA:
Uruchomiony tryb testu nie ma wpływu na przebieg sterowania ogrzewaniem.

Tryb pracy przy zaniku zasilania

W przypadku przerwy w zasilaniu i ponownym włączeniu urządzenia, AURATON Heater Controller pozostaje w pozycji z przed utraty zasilania aż do momentu otrzymania informacji od sparowanego urządzenie (regulator AURATON Heat Monitor, centrala AURATON Pulse).

Współpraca z centralą AURATON Pulse

AURATON Heater Controller kojarzymy z centralą AURATON Pulse jak z innymi urządzeniami(zgodnie z akapitem o kojarzeniu urządzeń), jedyną różnicą jest, że tryb parowania na centrali uruchamiamy poprzez aplikację naciskając zielony znak plusa u dołu ekranu, a następnie klikając ikonę z podpisem „Urządzenia”. Szczegóły są opisane w instrukcji obsługi aplikacji. Na poniższym zdjęciu jest pokazany ekran sterowania urządzeniem w aplikacji, na którym możemy zobaczyć następujące jego parametry: aktualną temperaturę, docelową temperaturę, stan urządzenia(włączone/wyłączone), blokadę przycisków(lokalnie nie można sterować urządzeniem), włącznik do sterowania bezpośrednio przekaźnikiem. Ostatnie trzy wymienione parametry można zmieniać w osobnych zakładkach, do których wchodzimy poprzez naciśnięcie ikon z odpowiednimi nazwami.

Termostatyczny załącznik pieca Heater Controller jest przede wszystkim przewidziany do współpracy z regulatorem Heat Monitor oraz głowicą termostatyczną Radiator Controller. W aplikacji można w łatwy sposób powiązać AURATON Heater Controller z regulatorem poprzez utworzenie dwóch funkcji typu „Grupa”. Jedna funkcja powinna grupować temperaturę aktualną, a druga temperaturę docelową, wówczas każda zmiana na każdym z urządzeń będzie rozsyłana do pozostałych. W przypadku montowania systemu w domu, w którym piec jest załączany przez AURATON Heater Controller możliwe jest powiązanie wszystkich zamontowanych głowic z piecem wykorzystując funkcję „Ogrzewanie”. Wspomniana funkcja działa w ten sposób, że jeśli otwarcie zaworu na kaloryferze którejkolwiek z połączony głowic jest powyżej 0% następuje załączenie pieca. Funkcję „Ogrzewanie” można również wykorzystać w przypadku gdy mamy wiele regulatorów w domu(bez głowic Radiator Controller) i chcemy sterować nimi piecem. W takim przypadku jeśli w którymkolwiek z pomieszczeń z termostatem będzie zbyt chłodno to nastąpi włączenie ogrzewania.


Dane techniczne

Zakres temperatury pracy: 0 – 45 °C
Zakres pomiaru temperatury: 0 – 45 °C
Zakres sterowania temperatury: 0 – 40 °C
Dodatkowe funkcje: FrostGuard/Nisko-iskrowe załączanie styków
Maksymalny prąd obciążenia styków przekaźnika: 16 A, 250 V AC
Kontrola stanu pracy: diody LED, sygnalizacja dźwiękowa
Maksymalna liczba sparowanych urządzeń: 3
Zasilanie
230 V AC ±10%, 50 Hz, 1,5 W
Współpraca z centralka internetową AURATON Pulse
Stopień ochrony IP20
Częstotliwość radiowa: 868,150 MHz
868,450 MHz
Moc sygnału radiowego: 11 dBm
Kategoria odbiornika radiowego: 2
Zasięg działania: w typowym budynku, przy standardowej konstrukcji ścian – do 30 m
w terenie otwartym – do 300 m

Pozbywanie się urządzenia

O

Urządzenia są oznaczone symbolem przekreślonego kontenera na odpady. Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2012/19/UE oraz Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym takie oznakowanie informuje, że sprzęt ten, po okresie jego użytkowania nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego.
Użytkownik jest zobowiązany do oddania go w punkcie odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.


Do pobrania